Medlemsmøte om CSRD-pilot

CSRD
Jonas Ådnøy web NIC_3082
Jonas Holmqvist
Seniorrådgiver
Artikkel
Piloten gir medlemmer mulighet til å redusere dobbeltarbeid og samtidig styrke arbeidet med aktsomhetsvurderinger

Etisk handel Norge viderefører piloten der medlemmer kan bruke sin CSRD-rapportering som grunnlag for rapportering til Etisk handel Norge. Ordningen har så langt gitt en rekke medlemmer mulighet til å forenkle rapporteringsbyrden og samtidig styrke kvaliteten på sitt arbeid med aktsomhetsvurderinger. 

For å delta i piloten må medlemmer ha oppfylt basisnivå i Etisk handel Norges regulære rapportering. Det stilles også krav om at ESRS og S2: arbeider i verdikjeden er vurdert som vesentlig og inkludert i rapporten. I år ønsker vi også at alle som deltar i piloten deltar på forum for CSRD-pilot i september. Seminaret vil ta for seg hva som kjennetegner god praksis i CSRD-rapportering, og særlig belyse forskjeller og sammenhenger mellom rapportering på aktsomhetsvurderinger og rapportering etter ESRS-standardene. 

For å være med i CSRD-piloten er det obligatorisk å delta på Forum for CSRD-rapportering 9. september kl. 10–11. Seminaret vil gjennomføres i hybrid format. 

For øvrig gjelder som tidligere at informasjon om følgende datapunkt må inkluderes i rapporten: 
 

  • S2-1 – Policyer for arbeidere i verdikjeden 
  • S2-2 – Rutiner for kontakt med arbeidere i verdikjeden om påvirkninger 
  • S2-3 – Rutiner for å avhjelpe negative påvirkninger og kanaler der arbeidere i verdikjeden kan gi uttrykk for bekymringer 
  • S2-4 – Tiltak knyttet til vesentlige påvirkninger på arbeidere i verdikjeden 
  • Strategier for å håndtere vesentlige risikoer og utnytte vesentlige muligheter 
  • Effektiviteten av disse tiltakene 
  • S2-5 – Mål for hvordan vesentlige negative påvirkninger skal håndteres, positive påvirkninger styrkes og vesentlige risikoer og muligheter håndteres 

Forenkler rapporteringsarbeidet 

Erfaringene fra piloten så langt viser at rammeverket i ESRS-ene kan styrke rapporteringen. Det er for de fleste virksomheter som jobber med CSRD lagt ned vesentlig innsats, og med et fokus på S2 er rapporteringen et godt verktøy for å forbedre forhold i leverandørkjeden. Vi ser at samordning av rapportering kan gi betydelige gevinster for virksomhetene. 

CSRD gir en mer strukturert og helhetlig tilnærming til bærekraftsrapportering, som gjør det enklere å synliggjøre arbeidet med aktsomhetsvurderinger. Gjennom piloten ser vi at virksomheter kan redusere dobbeltarbeid og samtidig heve kvaliteten på rapporteringen. Det gir både økt effektivitet og bedre styringsinformasjon. 

Viktige avklaringer i analysearbeid 

I et eget analysenotat publisert i oktober har Etisk handel Norge sett nærmere på forholdet mellom rapportering etter åpenhetsloven og kravene i CSRD/ESRS. En sentral konklusjon er at det er betydelig overlapp – særlig når det gjelder krav til risikokartlegging, tiltak og oppfølging – men også viktige forskjeller i struktur og detaljeringsnivå. 

Dette innebærer at virksomheter må være oppmerksomme på hvordan aktsomhetsvurderinger konkret beskrives og dokumenteres innenfor rammen av ESRS, for å sikre at kravene til både åpenhetsloven og Etisk handel Norges medlemsrapportering er oppfylt. 

Likte du innholdet?

Del gjerne posten med andre

Les mer

tvangsarbeid

Nye tollregler fra USA kan øke innsatsen mot tvangsarbeid

Tekstilarbeider (illustrasjonsbilde)

Felles uttalelse om minstelønn i tekstil- sektoren i Sindh-provinsen