Til klimatoppmøte for å forhandle for neste generasjon

Emilie Stopp klimaendringene NIC_2660
Espen Hero seksjonen
Espen Utaker
Kommunikasjonsansavarlig
Jeg har troen på at vi kan komme til en enighet som tar oss i riktig retning, men hvorvidt vi oppnår det som må til for å nå målet i Parisavtalen gjenstår å se, sier rådgiver i Etisk handel Norge Emilie Mysen Moe. Hun er på vei til klimatoppmøte i Brasil som representant for norske barn- og ungdomsorganisasjoner.

– En best mulig avtale for klimaet er en avtale som tetter ambisjonsgapet mellom innmeldte lands klimaplaner og det som skal å holde gjennomsnittstemperaturen til 1,5 grader. Frykten for COP30 er at vi drar fra Belém, og partenes klimaplaner utgjør et vesentlig gap fra nivået vi trenger å være på for å nå målet i Parisavtalen, forteller Emilie Mysen Moe, som er valgt ungdomsdelegat for Norge, gjennom landsrådet for barne- og ungdomsorganisasjoner LNU.

Mysen Moe er 25 år og tilhører den generasjonen som kan få merke klilmaendringene i betydelig grad om vi ikke klarer å snu i tide. Hun er forsiktig optimist når hun er klar til å gå i gang med forhandlingene på vegne av LNU.

Forhåpninger til rettferdig og grønn omstilling

– Det er store forventninger til forhandlingene når det gjelder klilmatilpasning og rettferdig omstilling i år. Her håper jeg å se gode resultater der midler til klimatilpasning rettes mot sårbare land som trenger finansieringen mest, og der partene blir enige om veien videre i en rettferdig grønn omstilling for både mennesker og natur.

Utslippene går fortsatt opp

– Tror du vi greier å nå 1.5-graders målet eller er det gitt opp?

– I fjor var gjennomsnittstemperaturen på jorden for første gang over +1,5°C i lengre perioder. Det er dermed helt tydelig at vi ikke er i rute til å holde oss under +1.5°C oppvarming. Myndigheter, næringsliv og finansinstitusjoner må gjøre mer for å redusere utslippene. De globale utslippene når toppen i år, deretter må utslippene må peke nedover. Dette innebærer at Norge følger opp sitt nye klimamål med politikk som sikrer at vi når målet, sier Emilie Mysen Moe.

Land må ha høyere ambisjoner

Gjennom LNU representerer Emilie neste generasjon som skal leve med klimaendringene vi er i ferd med å påføre kloden.

– For å sikre barn og unges rett til en levelig fremtid, er det viktig at Norge spiller en aktiv, progressiv og konstruktiv rolle i klimaforhandlingene. Klimakrisen gjør allerede store skader på mennesker og natur over hele verden, mens sannsynligheten for at verden overskrider 1,5 gradersmålet i løpet av noen få år øker. Det er et stort behov for at land høyner sine ambisjoner – og leverer på målene de har satt seg i tide.

Forsiktig optimist

– Er du optimist i forhold til hva som kommer ut av forhandlingene?

– Jeg har troen på at vi kan komme til en enighet som tar oss i riktig retning, men hvorvidt det når det som må til for å nå målet i Parisavtalen får vi se på under forhandlingene. Det er positivt at ikke flere land meldte seg ut etter USA. Dette sender signal om at land fortsatt tar klimakrisen seriøst, og ønsker å løse den.

Likte du innholdet?

Del gjerne posten med andre

Les mer

Screenshot_20251111_161424_Chrome
november 12, 2025

Etisk handel Norge har gitt høringsinnspill om ansvarlig næringsliv til fire stortingskomiteer

Screenshot_20251111_161424_Chrome
november 12, 2025

Her finner du høringsinnspillene fra Etisk handel Norge til statsbudsjettet for 2026