Åpent for alle

Arendalsuka: Forenkling er i vinden – hvordan kan bygg- og anleggsbransjen ha stålkontroll på leverandørkjeden?

Bygg og anleggsbransjen roper om forenkling av reguleringer i en tøff tid. Det endrer likevel ikke ansvaret for å opprettholde et ansvarlig næringsliv.

Åpent for alle

Om 2 måneder
12. august
14:30
- 15:25

Hvor

Arendal Bibliotek

Språk

Norsk

Pris

gratis

Bidragsytere

Åpenhetsloven er en driver for ansvarlighet og pålegger bygg- og anleggsbransjen og ta ansvar for menneskerettighetsbrudd nedover i leverandørkjeden. Bygg og anlegg må gjøre aktsomhetsvurderinger i komplekse verdikjeder og ofte skyves risiko nedover i kontraktskjeden hvor arbeiderne er de mest skadelidende. Men hvem sitter egentlig med ansvaret – og hvem har makt til å endre praksis?

Med utgangspunkt i stål som høyrisikokategori og Etisk handel Norges flunkende nye stålveileder, diskuterer vi hvordan aktsomhetsvurderinger kan bli mer målrettede – og hvem som faktisk må ta ansvar for at de gir effekt. Sist, men ikke minst hvordan kan samarbeid, kompetanseløft og felles verktøy løfte hele bransjen frem til mer ansvarlighet?

 

Deltakere
Siri Martinsen – statssekretær (Ap) for næringsministeren
Audun Blegen, Adm.dir Entreprenørforeningen
Heidi Furustøl, Daglig leder Etisk handel Norge
Silje Marie Rosenlund, seniorrådgiver og teamleder bygg, anlegg, eiendom og infrastruktur Etisk handel Norge